Понаднормові години робота в нічних годинах та в вихідні в Польщі, все що потрібно знати

Понаднормові години робота в нічних годинах та в вихідні в Польщі, все що потрібно знати
Поділіться цікавим

Багато іноземців виїжать закордон з цілю заробити гроші, одним із способів заробити більше є праця понадгодини. Які правила роботи в понаднормові години роботи, коли такі години є додатково платні та чи працедавець має право вимагати від вас працювати більше ?

В Польщі існує декілька видів договорів працевлаштування:

 • трудовий договір (umowa o prace)
 • договір доручення (umowa zlecenia)
 • договір підряду (umowa o działo)

Кожна з вище вказаних договорів має свої плюси і мінуси, але лише працюючи на підставі трудового договору ви можете, отримуватидоплату за надгодини та нічні години а також роботу в вихідні чи святкові дні додаткову винагороду.

У трудовому договорі котрий працівник підписує з працедавцем, повинно бути інформація про робочий графік працівника. Це час праці за який ви отримуєте заробітну плату яка прописана в цьому ж договорі. У випадку понаднормавого часу праці, працівникові належиться надбавка до зарплати.

Читайте також: Види умов працевлаштування в Польщі

Коли роботодавець може доручити роботу в понаднормові години

В Трудовому Кодексі вказано, що понаднормові години дозволяються в двох ситуаціях, першою з яких важається випадку винекнення в працедавця надзвичайної ситуації, в цьому випадку законон не обмежує кількість надгодин які може пропрацювати працівник на протізі календарного року (може їх бути навіть 200 чи 300).

Другою випадком коли працедавець може встановиити понаднормові години роботи. Це «виникнення особливих потреб роботодавця». Водночас це настільки широке поняття, що дозволяє роботодавцям бути вільними в цьому відношенні. Але в цьому випадку працівник на протязі року не може пропрацювати більше як 150 годин понаднормово. Цей ліміт можна збільшити, як що прописати в договорі.

Варто знати, що за понаднормовими годинами не вважаються години, які працівник відпрацьовує у зв’язку зі своєю попередньою чи майбутньою відсутністю – наприклад, коли він попросив про можливість швидше піти з роботи для вирішення якихось своїх особистих справ.

Читайте також: Повернення на роботу та грудне вигодовування

Хто не може працювати надгодини

Працівники на керівних посадах, не мають права на доплату за понаднормовий час праці. Варто такоє підкреслити, що надплату можуть сподіватися лише працівники які працюють на підставі трудового договору. Також кодекс праці забороняє надгодини, для наступних категорій працівників:

 • молодь, тобто люди яким виповнелося 15 років, але ще не має 18 років;
 • вагітні жінки;
 • працівник який доглядає за дитиною до 4 років, без їх згоди;
 • працівники які працюють в важких умовах;
 • інваліди (лише за згодою лікаря).

На яку доплату ви можете сподіватися працючи понаднормові години

Багато українців котрі приїжать на роботу до Польщі, цікавляться можливістю працювати довше. Отже на яку доплату до зарплати може сподіватися працівник ?

Згідно з польським Трудовим кодексом, за роботу у понаднормові години працедавця може компенсувати працівнику додатковою заробітною платою або вільним часом.

Працівник може отримати додатково 100% ставки заробітної плати, якщо :

 • понаднормові години припадає у нічний час;
 • понаднормові години припадають в неділю або свята, які не є робочими днями працівника згідно з договором;
 • понаднормові години припадають в вільний день, який був наданий працівникові за роботу в неділю чи в період відпустки;

Також, 50% ставки заробітної плати – за роботу у понаднормові години в усі інші дні, які не були згадані в попередньому підпункті;

Коли працівник може замінити понаднормови час роботи на вільний час.

Другим способом компенсації за понаднормови час праці є відпустка. Щоб отримати відпустку працівник повинен скласти заяву, але також рішення про відпустку може прийняти і сам працедавець. Працівник котрий використає таку додаткову відпустку не має можливості на отримання доплати до зарплати за відпрацьовані понадгодини.

У випадку коли працівник складаж заяву щоб замінити свої над години на вільний час, може він це зробити в пропорції 1:1, тобто за перепрацьованих 8 год, працівник має право отримати 8 год вільних від роботи.

Корисніша ситуація для працівника є у випадку коли це працедавець відправляє працівника у відпустку. В цьому випадку за кожну надгодину працівник отримує 1,5 год вільного часу.

Читайте також: Медиче страхування в Польщі

Додаткова винагорода за роботу в суботу а також в неділю чи свято

Коли робочий час випадає в вихідний день чи свято, працівик має право на компенсацію за відпрацьовані години. Взамін за роботу в вихідний день працівник може взяти додатковий вихідний в робочий час. Не залежно від того скільки год працівник працював 3 чи 7 год. він має право на додатковий вихіний.

Якщо трапиться ситуація що працівник в вихідний буде працювати довше як 8 год. наприклад 10 год. Тоді за перші 8 год. працівник отримує заробітну плату + 100 %, а за 2 додаткові год заробітну плату та + 50 %.

Розмір винагороди та виплат, розраховується для кожного працівника окремо. Ставки залежать від погодинних ставок, передбачених трудовим договором (обчислюються без доповнень, тому надбавки за стаж чи кваліфікаційні надбавки не приймаються до розрахунків). Співробітники, які постійно виконують свою роботу поза головним офісом компанії (наприклад, кур’єри або водії), мають право отримати понаднормові виплати за попередньо визначеною ставкою. Її сума не може суттєво відрізнятися від погодинної ставки понаднормових.

Читайте також:

Umowa zlecenie: на що варто звернути увангу

Із декрету в декрет. Нова вагітність у декретній відпустці

Як вигідно переказати кошти з Польщі до України

Як купити та зареєструвати Авто в Польщі

close

Приєднайтесь до Мене

Підписуйтесь на мою розсилку та приєднуйтесь до інших підписників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *