Як стати Приватним Підриємцем в Польщі

Як стати Приватним Підриємцем в Польщі
Поділіться цікавим

Багато людей, які переїжають в Польщу на постійне чи тимчасове проживання, задумуються над відкриттям чи перенесенням своєї власної справи. Найпростішою формою бізнесу в Польщі важається Приватний Підприємець (Jednoosobowa działalność gospodarcza). Та стати приватним підприємцем в Польщі, зможе не кожен іноземець.

Хто може стати приватним підприємцем в Польщі 

Зареєструвати та вести індивідуальну господарську діяльність в Польщі можуть іноземці, котрі володіють одним з перерахованих нижче документів:

 • Карту Поляка;
 • Карту Побиту Довгострокового Резидента ЄС;
 • Дозвіл на проживання на визначиний час, який був виданий на підставі Карту Побиту Довгострокового Резидента ЄС, виданою іншою державою ніж Польща членом ЄС, як що така особа обгронтує своє перебування в Польщі;
 • Карту Побиту на Постійне Проживання;
 • Дозвіл на проживання на визначений час, наданий їм як членам родини іноземця з метою возз’єднання з сім’єю
 • Дозвіл на проживання на визначений час, наданий з метою початку або продовження навчання на денному відділенні вузу або денному відділенні докторантури у Польщі;
 • Дозвіл на проживання на визначений час виданий на підставі шлюбу, з громадянином Польщі, який проживає на території Польщі;
 • Статус біжанця;
 • Додатковий захист.

Зареєструвати індивідуальну підприємницьку діяльність в Польщі на підставі візи – не можливо.

Читайте також: Види умов працевлаштування в Польщі

Коли підприємець не змушений реєструвати власну підприємницьку діяльність в Польщі

 • фізична особа дохід якої не перевищує 50% мінімальної заробітної плати за місяць на протязі року, в 2019 році мінімальна заробітна плата – 1125 злотих;
 • не реєструвався раніше як приватний підприємець, або вів її але закрив перед 30 квітня 2017 року.

Переваги не зареєстрованої підприємнецької діяльності

 • не потрібно реєструвати в CEIDG та в податковій інспекції (urzędzie skarbowym)
 • не потрібно платити внески до ZUS
 • не мусиш буде платити податку з доходу фізичних

Виключення

Окрім незареєструваної господарської діяльності, є певні виключення діяльності які не вимашають реєстрації. Господарська діяльність звільнена від реєстрації:

 • агротуристика;
 • виробницво вина фермирами;
 • роздрібна торгавля сільськогосподарських продуктів.

Плюси і мінуси приватного підприємця

Це найпростіша форма ведення власного бізнесу, реєстрація якого в системі CEIDG безкоштовна. Реєстрацію можна провести через інтернет не виходячи з дому, для цього необхідно мати обліковий запис ePUAP, або звернетися до ужонду гміни. Стартовий капітал не вимагається законом.

Переваги

 • Безкоштовна реєстрація бізнесу
 • Не вимагається стартовий капітал
 • Зручність у відкриті, призупинені чи ліквідації
 • Можливість вибрати форми податкової
 • Можливість ведення спрощеної бугалтерії
 • обмежені обов`язки складання щорічних фінансових звітностей

Недоліки

 • підприємець відповідає всім своїм майном за прийняті зобов’язання публічно- та цивільноправні. Це означає, що у випадку провалу вашої діяльності, можливе виконавче провадження, яке проводитиметься проти підприємця, може бути направлене на усі складові особистого майна підприємця, (напр., нерухомість, заробітну плату та доходи від іншої оплачуваної діяльності).
 • розвиток компанії залежить лише від однієї людини
 • не залежно від того чи компанія приносить прибутки чи збитки, підприємець повинен оплачувати податки до ZUS.

Читайте також: Бізнес в Польщі

Що потрібно для реєстрації приватного підприємця

Спочатку необхідно обрати тип діяльності, згідно з Польською класифікацією (kod PKD). Якщо обраний тип регламентується державою, то потрібно отримати ще акциз, ліцензії та дозвіл. Потрідно також придумати назву фірми, може це бути ім’я і призвище або скорочена назва.

Важливо правильно вибрати форму оподаткування, оскільки її потрібно вказати у реєстраційній формі.

 • Оподаткування на загальних правилах (Opodatkowanie na zasadach ogólnych) – коли підприємець що місяця сплачує 18% податку від прибутку, але як що прибуток за рік перевищить суму 85, 528 злотих сума податку зростає до 32%. Цей спосіб розрахунків має багато переваг, наприклад, при розрахунку річної податкової декларації можна скористатися різними податковими пільгами ( інтернетовою, пільга на дітей та ін.), а також розрахунку декларації разом з чоловіком/дружиною.
 • Лінійний податок (Podatek liniowy) – податок від прибутку становить 19% незалежно від доходу.
 • Єдиний податок для підприємців (Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) – це форма, при якій сплачується податок від доходу, і його не можна зменшити на суму понесених витрат. Вибираючи цей варіант, платник податків приймає рішення про одну з п’яти базових ставок: 3%, 5,5%, 8,5%, 17 та 20%. Ставка, яку вибирає підприємець, залежить від типу діяльності.
 • Податкова карта (Karta podatkowa) – сума податку не залежить від доходів підприємця. Розмір податку встановлюється індивідуально керівником податкової адміністрації  та залежить від багатьох факторів, зокрема: величини місцевості де зареєстрована підприємницька діяльність; типу послуг, що надаються приватним підприємцем. Доступна для обмежених типів діяльності ( повний перелік видів діяльності шукай art. 23 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Змінити форму оподаткування під час ведення бізнесу можна, але лише при виконанні певних вимог (залежить від діючого типу оподаткування).

Приватні підприємці у Польщі повинні сплачувати обов’язкові соціальні нарахування (ZUS).

Підприємець який одночасно працевлаштований на підставі трудового договору і отримує мінімальну заробітну прлату, в 2020 році це 2600 злотих брутто, не сплачує жодних обов’язкових внесків на соціальне страхування. Але він повинен сплачувати в повному обсязі складки на медичне страхування, приреєстрації підприємнецької діяльності.

Також підприємці які реєструють свою діяльність в перше мають можливість скористатися з пільг на старт. Полягає вона на тому що на протязі перших шести місяців від початку ведення підприємнецької діяльності сплачується лише складку за медичне страхування (składka zdrowotna) це так звана “ulga na start”.

Зверніть увагу! Що пільги для нових підприємців рахуються за повні місяці веденя діяльності. Тож як що ви розпочнете свою діяльність не з першого дня місяця, а наприклад четвертого, в такий спосіб отримуєте плюс один місяць пільги на податок.

Після закінчення цього терміну можна скористатися напротязі наступних 24 місяців пільговими внесками.

Права до пільги не мають підприємці які співпрацюють і надають ті самі послуги колишньому працедавцьові (абож від розірвання трудового договору минуло більше як 2 роки), а також підприємці які попередньо 60 місяців перед датою реєстрації діяльності вже вели односібну підприємнецьку діяльність чи цивільно правове товариство.

З 2019 року підприємці які мають малий дохід можуть скористатися з пільги “Małego ZUS-u”. Пільга є для підприємців дохід котрих за попередній рік не перевищував 30 мінімальних зарплат. Підприємець повинен самостійно визначити розмір внесків котрі він буде сплачувати, але внесок на медичне страхування не можна скоротити і повинен він сплачуватися у повному розмірі. З цієї пільги підприємець має право користатися до 3 років.

Читайте також: Медиче страхування в Польщі

Як зареєструватися приватним підприємцем

Для реєстрації jednoosobowej działalności gospodarczej необхідно заповнити форму CEIDG-1. Існує чотири способи реєстрації заяви:

 • особистов в управлінні гміни чи міста
 • вислати поштою (нотаріально посвідчений документ)
 • онлайн за допомогою електронний підпис (його оформлення є платним)
 • онлайн за допомогою блікового запису ePUAP

Підчас реєстрації вам буде надано  податковий номер підприємця (NIP), статистичний номер (Regon) також заява до реєстрації в Управлінні Соціального Страхування (ZUS). Реєстрація є безкоштовною.

Як що Приватний Підприємець буде платником податку ПДВ (VAT), складаючи заяву в електроному вигляді потрібно добавити до неї заповнену форму VAT-R яка відправляється на адрес Податкової Інспекції (Urząd Skarbowy) або занести цей документ самостійно чи вислати почтою. Реєстрацію всистемі ПДВ (VAT) є безкоштовна, але за підтвердження реєстраціє прийдеться заплатити 170 злотих.

Як що бізнес передбачає купівлю/продаж товарів та послуг на території ЄС тоді відразу потрібно зареєструватися і як платник VAT-EU. Коли підприємець планує купівлю/продаж товарів з поза території ЄС наприклад України, Китаю і т.д. неоюхідно зареєструватися для отримання numer EORI ( по англійске Economic Operators’ Registration and Identification – EORI ).

У випадку, коли майбутній підприємець не може особисто зареєструвати свій діядьність, то це можна зробити через довірену особу. Для цього необхідно створити в письмовій формі довіриність, та сплатити 17 зл на рахунок уженду міста. Платити не потрібно у випадку, коли довіреною особою є близький родич підприємця: дружина/чоловік, брат/сестра, син/дочка. Варто памятати що довірина особа може приставляти ваші інтереси лише в управліні, онлай не має можливості реєстрації.

При реєстрації бізнесу варто такоє памятати про банківський рахунок. Законом не вимагається відкриття окремого рахунку для ведення бізнесу, підприємець може користуватися своїм особистим рахунком, однак з формальних причин краще розділити витрати бізнесу і власні та відкрити окремий рахунок.

Індивідуальне господарство, дохід яких на протязі календарного року не перевищує 2000 000 євро, можуть скористатися з спрощеної бугалтерії (księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej). Підприємець оплачує податок PIT.

Зверніть увагу! Одна фізична особа може мати лише одну підприємнецьку діяльність зареєстровану в CEIDG. Не можна зареєструвати декілька Приватних підприємст на себе. Проте ви можете вести різні види діяльності.

Читайте також: 

Що таке Tax Free та чому варто його оформлювати?

Відпустка в Польщі. Які види відпусток існують та як правильно їх оформити

Як здати в оренду квартиру або кімнату в Польщі

close

Приєднайтесь до Мене

Підписуйтесь на мою розсилку та приєднуйтесь до інших підписників.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *